Razgovor – Miroslav Stručić, predsjednik Udruge uzgajivača simentalskog goveda Križevci – do srijede se prijavite za subvenciju …

U Udruzi uzgajivača simentalskog goveda Križevci djeluje 140 članova i jedna su od većih udruga na području grada. Porazgovarali smo s predsjednikom Miroslavom Stručićem.

“Naš grad kao jedinica lokalne samouprave sigurno je među tri grada u Hrvatskoj koji ima najveći broj stoke, posebno što se tiče  mliječnih krava simentalca. Ako bi tome pridodali i susjedne općine, Sveti Petar Orehovec i Sveti Ivan Žabno koja je kolijevka simentalskog goveda unazad preko sto godina gdje je sve i krenulo, možemo reći da smo perjanica, najviše imamo proizvođača koji još uvijek predaju mlijeko i bave se uzgojem i tovom unatoč svim problemima. 

Bilo je nekih 700 proizvođača  koji su predavali mlijeko krajem prošle godine s područja grada i tri susjedne općine, dok  na samom području grada oko 250 domaćinstava se bavi predajom mlijeka, prema podacima laboratorija iz Križevaca.”

O otkupnoj cijeni mlijeka i poteškoćama na koje nailaze proizvođači Miroslav Stručić kaže:

“Relativno je niska otkupna cijena mlijeka. Tko se danas samo bavi proizvodnjom mlijeka i nema još neke dodatne, dopunske djelatnosti na svom gospodarstvu, sigurno da ne može prosperirati i živjeti od toga. Ljudi su prisiljeni baviti se tovom, drugom djelatnosti iz oblasti poljoprivrede, svinjama, a ima i dosta članova koji su zaposleni, a uz to se bave i stočarstvom.”

Usprkos svim mjerama, koliko se mijenjaju neki uvjeti u stočarstvu?

“Što se tiče cijena, sjećamo se velikih prosvjeda iz 2012. godine kad se nije uspjelo dogovoriti neki boljitak za naše proizvođače mlijeka. Onda je konstantno ostalo, ako gledamo i taj pravilnik o otkupu svježeg mlijeka, ostalo je na tim niskim razinama gdje se uopće ne podiže koeficijent za mliječnu mast i jedinicu bjelančevina. To je temeljni problem gdje onda mi ovisimo o dobroj volji  mljekara da s tvorničkom premijom pokušaju nešto malo podići tu cijenu. Uglavnom oko 2 kune, to je jako loša cijena, od jedne mljekare zagarantirana osnovna cijena 1,83 kuna, to je jako loše. Naši proizvođači ne mogu se pokriti, jer inputi su porasli, ulazni troškovi od repromaterijala, plavog goriva, umjetnog gnojiva, sjemena i ostali su puno veći, rastu svake godine, a cijena mlijeka ostaje ista ili čak blago pada. To je jedan začarani krug gdje naši ljudi, ako nemaju neku dodatnu djelatnosti, mogu opstati. Ne može se od cijene mlijeka nikako uspjeti preživjeti”- kaže Miroslav Stručić. 

Kako bi se postigla veća cijena, dosta je proizvođača mlijeka koji ga prerađuju u sir.

“Neka gospodarstva izlaz vide u tome. Postoji i Udruga malih sirara gdje su neki već u poduzetništvo ozbiljno krenuli. To je svakako jedno od rješenja, a imamo i dosta gospodarstava koji još uvijek na tržnicama prodaju sir i mliječne proizvode gdje se ipak postiže neka veća vrijednost.”

Uglavnom su oni koji se bave stočarstvom, simentalskim govedom organizirani  kroz ovu udrugu?

” Mi smo se organizirali u udrugu koja djeluje od 1998. godine da bi se nešto moglo lakše postići . Ističem da je od strane Grada Križevaca upućen  javni poziv za dodjelu sredstava potpore za korištenje uzgojne vrijednijeg genetskog materijala u stočarstvu. Ta mjera je prvi puta 2012. raspisana i jedna je od potpora koja dobro dođe našim stočarima. Uzgajivači mogu još do 27. studenog podnijeti zahtjev u  ured Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu kod voditelja ureda Mirana Borčića. Na popisu za ovu godinu ima stotinjak kvalitetnijih bikova koji su obuhvaćeni, a ja bih naglasio da je ovaj javni poziv, natječaj grada koji se provodi već nekoliko godina ipak  u našem kraju dao rezultate jer nije došlo do velikog pada kao u susjednim gradovima i općinama. Varaždinska županija ima strašno veliki gubitak proizvođača mlijeka, pa i Krapinsko-zagorska, a mi imamo ipak u samom gradu i okolnim selima 250 proizvođača koji predaju mlijeko mljekarama, imaju i sirane pa je nešto bolje u odnosu na druge krajeve”. 

Što mislite da je tome razlog?

“Duga je tradicija stočarstva u našem kraju, posebno u Svetom Ivanu Žabnu gdje je bila marvogojska udruga. Naši ljudi su navikli raditi, očekuju stalno da se nešto promijeni, neka bolja vremena u smislu uvjeta i cijene mlijeka. Imaju zemlju koja je rascjepkana, ali puno se radi da bi se opstalo u mljekarstvu, ljudi se drže dok god mogu. Trenutno je stanje takvo, a nadamo se da će doći i bolje vrijeme”.  

Što mislite koliko pomažu mjere Ministarstva poljoprivrede i sredstva EU fondova ?

“Ministarstvo je pred godinu raspisalo mjere, tu je potpora za kupnju steonih junica. Prošle godine koristio je  661 stočar na području cijele Hrvatske, a naših je koristilo 20-tak članova. Ove godine također otprilike 15-tak naših uzgajivača je ostvarilo, a drugi je problem što nema u Hrvatskoj za tržište za ponuditi toliko junica nego je uvoz. Nadamo se da će biti kvalitetne robe. Ta mjera bi trebala i iduće godine biti na snazi jer je trogodišnji program. Dobra je mjera i za uzgoj i držanje junica gdje je isto potpora uzgajivačima a uvjet je da nije uvozna junica.

Inače, sve se radi po europskim standardima, 90 posto mlijeka je prve ekstra klase. Naša udruga godinama odlazi na sajmove i posjete farmama u druge zemlje, idemo na edukacije, vide se izložbe stoke, mehanizacije, radionice , vidi se koji su trendovi i smjerovi npr. u Austriji. Barem djelomično da se primijeni i kod nas”.

Svakako najbolje je oni izvorno, domaće, da ljudi znaju što kupuju i jedu, od polja do stola, da je najbrži pristup tome, kratki opskrbni lanci.

“Vidjet ćemo kakve su tu mogućnosti i to bi bila jedna pomoć našim proizvođačima” – kaže Miroslav Stručić. (J.I.)

Pratite nas na društvenim mrežama!