Iz Srednje gospodarske škole Križevci – školski vrt u doba korone – djelatnici složno rade

Dan kad je donesena odluka da učenici ne idu u školu, već da će se nastava odvija kroz virtualne učionice, bio je šok za učenike i za nastavnike. I dok smo se svi u školi prilagođavali novonastaloj situaciji, radovi na vrtu pali su u drugi plan. Odlaskom učenika
kućama kao da je život na vrtu jednostavno stao. I dok je panika s virusom polako počela jenjavati shvatili smo da je šteta da nam vrt ostane neobrađen i zapušten. Naši vrijedni učenici odrađujući praktičnu nastavu posadili su češnjak, salatu, grašak, špinat.
Rano proljeće i lijepo vrijeme pogodovalo je rastu povrća, ali i rastu korova. Plastenik je, uz jagode, bio pun posijanih presadnica koje je trebalo pikirati, presađivati, prodavati.
Posla kojeg su s lakoćom kroz svoju praktičnu nastavu odrađivali učenici bilo je u izobilju. I onda smo odlučili da ćemo se svi skupa primiti posla i dovesti naš školski vrt u stanje kakav je bio dok su u njemu radili naši učenici. U rad su se uz nastavnike i suradnike praktične nastave, uključili i ravnatelj, nastavnici stručnih predmeta, nastavnici
općeobrazovnih predmeta, tajnica, spremačice, domar, nastavnice praktične nastave iz mljekarskog praktikuma, naša bivša asistentica u nastavi. Svi su oni uz svoje druge obaveze i obaveze vezane za nastavu na daljinu, odvojili vrijeme i došli pomoći u vrtu.
Tako smo oplijevili posađeno povrće i cvijeće od korova, posadili krumpir, luk, mrkvu, ciklu, peršin, mahune, ukrasne tikvice, ukrasni kukuruz. Sijali smo, pikirali i njegovali presadnice. Presadili salatu, cvjetaču, brokulu, kelj, zelje, tikvice, papriku i rajčicu iz
plastenika na vrt. Njegovali jagode koje imamo u hidroponskom uzgoju, a kako su počele dozrijevati imali smo i degustaciju prvih jagoda. Rano povrće počeli smo brati i prodavati,
a bilo je tu nešto i viška presadnica koje smo podijelili vrijednim pomagačima na vrtu ali i uvrstili u prodaju našim kupcima.
Uz složne ruke i malo dobre volje djelatnika, školski vrt je ponovo bio isti onakav kakav je kad ga obrađuju i uređuju vrijedni učenici naše škole.


Tekst napisala:
Nastavnica praktične nastave
Dragica Bužić, struč.spec.ing.agr.

Pratite nas na društvenim mrežama!