Župan Koprivničko- križevačke županije Darko Koren: "Kroz dvije godine uz projekte u sektor obrazovanja uloženo 130 milijuna kuna"

U emisiji ” Županijske minute” na valovima Radia Križevci, župan Koprivničko – križevačke županije Darko Koren osvrnuo se i na ulaganja u školstvo:

“Mi smo se opredijelili da u tom smislu investicija u školstvo ne posustanemo. Činjenica je da su zbog svih ovih okolnosti koje su vezane uz pandemiju, proračuni jedinice lokalne i regionalne samouprave ipak donekle stradali. Odlučili smo se za prioritete, a oni su u svakom slučaju ulaganje u školstvo i u ovom smislu mogu informirati naše građane da smo u procesu realizacije jednog cjelovitog programa izgradnje pet školskih sportskih dvorana u našim općinama, zajedno s tim općinama. Što se tiče križevačkog područja radimo dvije dvorane s općinama Sv. Ivan Žabno i s općinom Sv. Petar Orehovec. Prvi ugovor je već potpisan u općini Sv. Ivan Žabno s izvođačem radova i on je već stupio na gradilište s pripremnim radovima i očekujemo početak gradnje kroz nekoliko dana. A isto tako kroz nekoliko dana očekujemo otvaranje natječaja u općini Sv. Petar Orehovec za izgradnju školske sportske dvorane, isto tako kao i u Žabnu kao i u ostalim općinama u suradnji s njima. Radi se još i o općini Kloštar Podravski, radi se i u općini Rasinja i općini Kalinovac. To je jedan investicijski ciklus, otprilike vrijednosti do 70 milijuna kuna koje smo dogovorili s našim općinama kao partnerima u sufinanciranju od 50 posto, a za to smo dobili suglasnost Vlade Republike Hrvatske za kreditna zaduženja i evo nadam se da ćemo do kraja godine započeti upravo ovu gradnju svih pet školskih sportskih dvorana. Osim tog velikog investicijskog ciklusa mi provodimo cijeli niz manjih kontinuiranih investicija u poboljšanju uvjeta rada u našim školama pa je tako u tijeku rekonstrukcija jednog kompleksnog sustava centralnog grijanja i energetskih vodova u srednjoj školi u Koprivnici i isto tako je u provedbi projekta centra kompetentnosti u Koprivničko-križevačkoj županiji vrijedan 60 milijuna kuna koji će imati za svrhu razvoj strukovnih zanimanja i nadogradnja škola u Koprivnici i Đurđevcu. Očekujemo u drugoj fazi uspješno apliciranje isto takvog programa centra kompetencija koji bi unaprijedio obrazovne procese u Križevcima, iako, što se tiče strukovnog obrazovanja Obrtničke škole, poznato je da su Križevci tu zapravo u najpovoljnijoj situaciji jer smo prije nekoliko godina izgradili novu Obrtničku školu ovdje u Križevcima koja je evo zaista primjer kako to treba izgledati. Želim naglasiti da ćemo kroz dvije godine uz projekte u sektor obrazovanja uložiti preko 130 milijuna kuna, i kad to sve sagledamo u kontekstu ovog vremena, mislim da to dovoljno govori o našem opredijeljenju. Uz sve to, županija nastavlja sa sufinanciranjem prijevoza učenika srednjih škola. Prijevoz je osiguran za 1800 srednjoškolaca. Dakle nastavljamo već postojeći program sufinanciranja mjesečnih karata za autobus. One će u konačnici za učenike i njihove roditelje, ovisno o udaljenosti od kud putuju biti 50, 60, i 75 kuna. Ako to stavimo u kontekst neke prosječne cijene mjesečne karte od 1000 kuna, onda je taj jedan simboličan iznos koji roditelji izdvajaju doista pokazatelj da je to jedna velika pomoć njima. Isto tako, mjesečna karta za njih bit će 30 kuna. Županija izdvaja gotovo četiri milijuna kuna svake godine svojih izvornih sredstava za tu namjenu sufinanciranja prijevoza učenika u škole i sigurno smo, to znam pouzdano, županija koja najviše iz vlastitih izvora financira za tu namjenu, i ponavljam, to je jedan u nizu pokazatelja da je obrazovanje doista prioritet i u fokusu svih naših interesa “.

im/radiokrizevci.hr

Pratite nas na društvenim mrežama!