Razgovor s povodom – Ivan Svoboda

Ima li boljeg povoda porazgovarati s jednim od naših najboljih igrača od okrugle 50-te godine postojanja košarkaškog kluba „ Radnik Križevci” ? I mi mislimo da u ovom trenutku nema.

Da se i svijet košarke u našem gradu laganim ali sigurnim korakom vraća u „ staro normalno” dokazuje i ovaj jednodnevni festival košarke u Križevcima. U subotu 12.lipnja  košarka u našem gradu diše „ 24 sata košarke” i to kroz zanimljiv program koji započinje već od jutarnjih sati.

O samom programu, svijetu košarke u Križevcima, mladim talentima, nadama i željama , na terenu našeg radija,  porazgovarali smo sa profesorom kineziologije, profesionalnim igračem premijer lige „ Hermes Analitica” i trenerom mlađih kategorija KK Radnik Križevci, Ivanom Svobodom.

50 godina postojanja KK „ Radnik Križevci” nije mala stvar…

Tako je. 50 godina je prošlo od osnutka košarkaškog kluba u Križevcima. Čak je došlo do nekih informacija da je samo igranje košarke u Križevcima postojalo i nekoliko godina ranije, međutim ta 1971-a godina se uzima kao službeni početak košarke s obzirom da je te godine osnovan košarkaški klub. U tih 50 godina, puno toga se u klubu izdogađalo , ja sam u klubu od  94/95-e, od nekih svojih 6/7 godina, tako da za ovo vrijeme povijesti ranije ne mogu baš puno pričati. U ovih 25 godina koliko sam ja u klubu puno toga se događalo, i kad dodamo još ovih 25 prije, dolazimo do jedne lijepe brojke od 50 godina.  Sama činjenica da imamo jubilej nam daje dodatni „ vjetar u leđa” da se zaista potrudimo da je obilježimo na jedan lijep način sa cjelodnevnom košarkom na vanjskom igralištu u što će biti uključeni svi sadašnji i velika većina bivših članova kluba koji su na bilo koji način bili uključeni u rad kluba. Bilo kao treneri, kao igrači, kao uprava, kao sponzori… U biti, ne samo uključeni u sam rad, nego i koji su dugo godina bili prijatelji i simpatizeri kluba. Proslave prije posebnih okolnosti poput epidemije su nam izgledale tako da smo većinom organizirali samo utakmice protiv renomiranih protivnika, ali u to bi bio uključen puno manji broj članova kluba.  I to je čak bila i ideja i za ovu godinu kad nismo znali što će nam ova epidemija donijeti,  međutim, u nekakvoj teškoj situaciji našli smo dobro rješenje . I nekako smo mišljenja da će ovo čak biti i bolji način proslave zato što će biti uključeni najmanji članovi pa sve do veterana, bivših igrača pa čak i do roditelja košarkaša koji treniraju u klubu. Tako da ćemo zaista na lijep način pokušati to obilježiti, ja se nadam sa uspjehom.

Mi smo sigurni u to.. Evo nažalost sve sfere našeg društva zahvatila je epidemija, i nekad nam se činilo kao da je vrijeme stalo. Kako je izgledao svijet košarke kad je epidemija u pitanju?

Prošle godine u 3. mjesecu su se prekinula sva natjecanja, svi treninzi, znači kompletno se obustavilo sve. Doslovce je stalo. Zamrznula se i slika i ton. Ove sezone, tamo od jeseni, nešto se malo pokrenulo.. Pokrenulo se treniranje, međutim opet se tamo krajem jeseni i početkom zime sve zatvorilo i jednostavno smo svi bili primorani zaključati vrata dvorana. S obzirom da sam ja aktivni igrač u najvišem rangu – premijer ligi – mi smo nekako što se tiče samog treniranja i igranja uspjeli to sve izvući, nama je bilo dopušteno treniranje – naravno pod određenim uvjetima. Igralo se u praznim dvoranama tako da je tu izgubilo jednu draž, ali eto sa moje neke- igračke strane – nisam puno propustio ove sezone. Dapače, odigrali smo sezonu do kraja. Međutim, ono što je bitnije, da omladinski pogoni, klubovi nižih rangova kao što smo i mi tu u KK Radnik su ostali jako zakinuti i sa zaključavanjem dvorana. Naravno i vrijeme je bilo takvo, zimsko, tako da se nije moglo ništa raditi na vanjskim terenima i u biti je tu bila jedna velika pauza koja je ostavila puno traga, govorim opet najviše na mlađim igračima a naravno posljedično i na seniorima i na starijim igračima. S ljepšim vremenom, uspjeli su nam dozvoliti da uspijemo organizirati natjecanja na vanjskim terenima. I evo sad, kako slika ide prema boljem , čak su i juniorima dozvolili odigravanje utakmica i treniranja, međutim osim juniora nitko drugi ne smije u dvoranu tako da eto sa svim mlađim kategorijama, od juniora, kadeta i mlađih kadeta , i svi mlađi od toga dječaci, djevojčice ( mini basket) – svi moramo trenutno igrati na vanjskim terenima. Tako da smo se u skladu s mjerama – dopuštenjima – ograničenjima odlučili napraviti ovu manifestaciju na otvorenom da epidemiološki bude opravdano a opet da ne propustimo obilježiti jedan veliki jubilej našeg kluba. 

Trener ste mlađih kategorija, u izravnom ste doticaju s mladima. Kaže se da na mladima svijet ostaje,  pa ćemo se voditi tom izrekom. Jeste li zadovoljni zainteresiranošću za košarku u našem gradu kad su u pitanju djeca? 

Ne mogu se požaliti, u redu je. Naravno moglo bi biti i bolje. I ovim putem pozivam sve zainteresirane dječake i djevojčice čak neovisno o godinama. Dakle djeca svih uzrasta , od nižih razreda osnovne škole pa čak do srednjoškolaca. Tko god da je zainteresiran i ima želju igrati košarku može se slobodno obratiti bilo kome od naših članova kluba. Evo prisutni smo i na web- u i na društvenim mrežama, i na kraju krajeva i oko dvorane, na igralištu, gdje god nas se vidi.. Znači pozivam sve koji se žele na bilo koji način uključiti u rad kluba , pogotovo kažem za mlađe dječake i djevojčice koji žele trenirati, svi su dobro došli.. Lagano se popularizira košarka, dolaze nam novi članovi i to je lijepo za napomenuti. Došlo je do jednog rasipanja generacija među juniorima i kadetima znači idemo reći u starijim predstavnicima omladinskog pogona, što je s obzirom na dob i na sve ove mjere bilo na neki način i očekivano. Ali ispod toga, mlađe od kadeta, imamo nekoliko zaista zanimljivih igrača, selekcija i kategorija, gdje postižemo dobre rezultate i nadam se da ćemo u budućnosti njih uspjeti zadržati i da se neće dogoditi ovaj scenarij od generacija prije gdje su se jednostavno rasuli i odustali i otišli nekim drugim putevima. Nadam se da će to što smo uspjeli skupiti, to što je sad popularizirano da ćemo uspjeti zadržati i naravno očekujemo novi priljev djece, i dječaka i djevojčica, svih uzrasnih kategorija da se priključe klubu jer smatram da mogu samo puno toga dobiti.

Moramo napomenuti da ono što primjećujemo kod svih trenera, pogotovo kod onih koji rade s mlađim uzrastima je sljedeće:  radite apsolutno sve što je u vašoj mogućnosti da mlade pozovete da se što više bave sa sportom te da što manje vremena provode pred ekranom. 

Kao kineziolog i profesor tjelesne i zdravstvene kulture u doticaju sam osim sa košarkašima ( jer u klub dolazi onaj koji to zaista i želi ) i sa djecom na satovima tjelesne i zdravstvene kulture koji je obavezan predmet u sklopu nastave. Tamo sudjeluju i oni koji to baš i ne vole na takav način. U biti sam suočen sa velikim problemom općenito u sposobnosti sve djece. Tu se odnosi prije svega ovo što se prvo uoči. Povećan je broj djece koja imaju problema sa prekomjernom tjelesnom težinom što automatski vuče za sobom i određene sposobnosti ali prije svega – zdravlje. Ljudi smatraju ako je netko malo deblji da je to normalno i da je to ok. Ne, to nije ok. I tog bi prije svega roditelji trebali biti svjesni. Djecu trebaju što više uključiti u bilo kakve aktivnosti. To može biti organizirano ovako u klubovima što radimo mi. To može biti u sklopu tjelesne i zdravstvene kulture, to može biti obična šetnja gradom. To je trenutno veliki problem, a bojim se da će postati još i veći. Online nastava je „ zakucala” djecu dodatno za ekrane, netko je pratio preko računala, netko preko tableta, a ovako i onako su dosta pred ekranima. I još su dodatno povrh svega toga nekoliko sati dnevno bili prikopčani za jedan od ekrana. Sam tjelesni je morao biti preko ekrana što je još jedan dodatan apsurd. Moja je struka i moje je područje,  tako da sam dosta ljut na to,  međutim preko kluba,  preko nastave, evo i u gradu se otvaraju novi sadržaji  – tu je nova atletska staza, uređujemo igralište pored gimnazijske dvorane, sve to ide ka nečemu da se omogući prije svega djeci bavljenje sportom, odnosno bilo kakvom tjelesnom aktivnošću. Pa kad se usadi navika u mlađoj dobi, onda će se ona održavati i kasnije kroz život i onda će tu biti puno lakše na neke stvari dodatno utjecati.

Da bi naša djeca bila u balansu za to je potrebno nekoliko čimbenika. Sport, zdrava prehrana i kvalitetni i dobri uzori što je također iznimno bitno za razvoj. Možda je zapravo za jednog roditelja i dijete koje želi napraviti promjenu odličan početak da u subotu 12. lipnja pogleda i prisustvuje manifestaciji „ 24 sata košarke” koju organizirate povodom 50. godina postojanja košarkaškog kluba „ Radnik Križevci”. Tko zna, možda se neki dječak ili djevojčica zaljubi u košarku upravo taj dan. Što sve točno organizirate?

Prije svega, pozivam sve ljude da dođu u subotu. Raspored je objavljen na našim društvenim mrežama i plakatima. Ljudi iz kluba su se zaista potrudili promovirati manifestaciju na najbolji mogući način. Jednu lijepu pozivnicu upućujem svim građanima, čitateljima, da dođu i podrže daljnji rad kluba ali i da sudjeluju u programu jer će se zaista imati što za vidjeti. Osim i samog košarkaškog programa koji će biti obuhvaćen cijelo vrijeme bit će popraćen i zabavni dio u kojem ćemo se moći okrijepiti na svakom koraku. Organizirana je hrana i piće po promotivnim cijenama. I to od strane profesionalnih kuhara i ugostitelja. U subotu uz nas možete doživjeti jedan cjelokupni zabavni događaj vezan i za sport i za gastro doživljaj . Bit će zaista jedno lijepo i konkretno druženje gdje ćemo obilježiti tih prethodnih pola stoljeća košarke u Križevcima ali i dati jedan zamah za budućnost za nova desetljeća i stoljeća košarke u Križevcima.

Nama nakon ovog ugodnog razgovora ne preostaje ništa drugo nego da košarkaškom klubu „ Radnik Križevci” poželimo sve najbolje u daljnjem radu i 50-ti rođendan.

Uz ovako kompletne i kvalitetne ljude koji se trude da košarka ima zasluženo mjesto pod svjetlima pozornice, apsolutno smo sigurni smo da će generacije koje dolaze dostojno obilježiti i stoti.

Dođite, podržite, sudjelujte! 

im/radiokrizevci.hr

Pratite nas na društvenim mrežama!